همه / بلاگ

چرا آرامش نداریم؟

1398/11/21

چکیده
موضوعات گوناگونی در زندگی ما وجود دارند که آرامش درونی را از ما سلب می‌کنند. یکی از موضوعات اصلی سلب آرامش ما، ترس‌ها و نگرانی‌های ما است. ترس از بیماری‌ها،‌ ترس از آبرو و اعتبار،‌ ترس از شکست‌های مالی، ترس از شکست‌های عاطفی، ترس از عدم موفقیت‌ها و صدها ترس و نگرانی دیگر که باعث می‌شوند آرامش درونی و ذهنی از ما گرفته شود.

موضوعات گوناگونی در زندگی ما وجود دارند که آرامش درونی را از ما سلب می‌کنند. یکی از موضوعات اصلی سلب آرامش ما، ترس‌ها و نگرانی‌های ما است. ترس از بیماری‌ها،‌ ترس از آبرو و اعتبار،‌ ترس از شکست‌های مالی، ترس از شکست‌های عاطفی، ترس از عدم موفقیت‌ها و صدها ترس و نگرانی دیگر که باعث می‌شوند آرامش درونی و ذهنی از ما گرفته شود.
 
دلایل به‌وجود آورنده ترس بسیار زیاد و پیچیده هستند و عوارض گوناگونی را هم برای فرد ایجاد می‌کنند. عوارضی هم چون لرزش، لکنت زبان، تپش قلب پریدگی رنگ و چهره جزو شایع¬ترین آن‌ها هستند. هنوز نمی‌توان به‌طور یقین گفت که این عوارض باعث به‌وجود آمدن ترس می‌شوند یا این ترس است که این عوارض را ایجاد می‌کند. به این معنا که در مواجهه با عوامل ترس‌آور، آیا بعد از ترسیدنِ فرد، این علائم ظاهر می‌شوند یا این‌که ابتدا این علائم ظاهر می‌شوند و بعد ترس بر فرد مستولی می‌شود.

■ ترس از بی‌آبرویی و اعتبار
   هر فردی در زندگی خانوادگی و اجتماعی خود دارای شخصیت و اعتبار اخلاقی است. هر موضوعی که باعث از بین رفتن یا تهدید آبرو و اعتبار شخص شود، ترس را در او برمی‌انگیزاند. مرز باریکی بین آبرو و اعتماد وجود دارد. به این معنا که، تا زمانی که اطرافیان، خانواده و اجتماع ما را شخصیت قابل اعتمادی در نظر می‌گیرند، از آبرو و اعتبار برخورداریم. اما اگر اعتماد آن‌ها سلب شود، آبرو و اعتبار هم در معرض خطر قرار می‌گیرد. به این معنا، فرد همیشه سعی می‌کند اعتماد اطرافیانش را از خود سلب نکند و این احتیاط به‌نوعی باعث نگرانی فرد شده و ترسِ از دست‌دادن اعتبار و آبرو را تشدید می‌کند.

■ ترس از شکست
   هر فردی در زندگی خود به‌دنبال موفقیت،‌ رفاه،‌ آرامش و آسایش فکری است و در مسیر رسیدن به آن‌ها،‌ هم‌واره امکان شکست و ناکامی هم وجود دارد. نگرانی و استرس در مورد امکان شکست می‌تواند یکی از عوامل اصلی و زمینه‌ساز ترس در فرد شود. مواردی چون عدم موفقیت در زمینه¬ی تحصیلی، شغلی، روابط عاطفی و احساسی، عدم پذیرش در اجتماع و خانواده می‌توانند زمینه‌ساز ترس باشند.

■ ترس از بیماری
   داشتن سلامتیِ روحی و جسمی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های بشر بوده است. تا زمانی که فرد از نیروی جوانی و شادابی برخوردار است، ترس و نگرانی از بیماری او را تهدید نمی‌کند. اما وقتی به مرز میان‌سالی یا پیری می‌رسد، کم‌کم نشانه‌های جسمی بیماری در او ظاهر شده و باعث نگرانی او می‌شود. نکته مهم این است که ترس از بیماری، تنها منشاء درونی ندارد. یعنی فرد تنها نگران بیماری یا سلامتـی خودش نیست؛ بلکه ممکن اسـت بیماری و ناخوشی عزیزان، او را دچار ترس از مرگ و از دست‌دادن آن‌ها کند.
   علاوه بر آن شخص در اوج دوره جوانی یا سلامتی جسمانی، ممکن است دچار شکست‌های عاطفی، احساسی یا مالی شود. این شکست‌ها و ناکامی‌ها باعث پیری زودرس یا فشارهای عصبی و روانی زیاد در فرد شده و به جسم و سلامتی جسمی هم آسیب می‌رسانند. وقتی علائم پیری زودرس یا ضعف جسمانی و روحی را در خود مشاهده می‌کند، نگران بیماری شده و ترس از بیماری و از دست‌دادن سلامتی جسمی و روحی تشدید می‌شود.

بعضی‌ها نقش خدا را در همه¬ی موضوعات می‌بینند و به او باور دارند. این افراد معتقدند خدا مشکل‌گشا است و هرچه بخواهند به آن‌ها داده می‌شود، اما برای کوچک‌ترین مشکل‌های جسمی، روزی چندین عدد قرص و کپسول و دارو مصرف می‌کنند.
   
خدا همان‌طور که به کارمان برکت می‌دهد، هوای‌ ما را دارد و پشتیبان و حامی ما است؛ می‌تواند شفا هم بدهد. پس اگر به خدا باور داریم،‌ شاید لازم است یک تجدید‌نظر اساسی بکنیم و در نظر داشته باشیم که قدرت شفا با نیروهای درونی و انرژی کائنات، بسیار کاراتر از قرص و آمپول یا کپسول است.
 
افرادی را می‌شناسم که به قدرت شفا باور دارند و هیچ مراعاتی در زمینه تغذیه نمی‌کنند، هر چی پیش بیاید می‌خورند و در زندگی‌ خودشان یک بار هم مریض نشدند و قرص مصرف نکردند. افرادی را هم می‌شناسم که به خدا باور دارند و وضع مالی‌شان خوب است و ورزش می‌کنند، بهترین روش‌های تغذیه را اجرا می‌کنند، اما داخل کیف‌شان یک کیلو قرص و دارو دارند. لازم نیست همه امراض و مشکل‌های جسمی و روحی را با قرص و دارو حل کنیم. گاهی فقط یک پیوند یک ثانیه‌ای با نیروهای درونی، کائنات و خدا بهتر از صد عدد کپسول و دارو عمل می‌کند.
 
■ ترس از فقر و ناداری
 فقر و ناداری یکی از ریشه‌ای‌ترین و اصلی‌ترین عوامل ناامیدی، افسردگی، سرخوردگی و یأس اجتماعی است و در اکثر جوامع این موضوع، زمینه‌ساز اصلی مشکلات خانوادگی و اجتماعی است. نگرانی از شکست‌های احتمالی مالی و اقتصادی، از دست‌دادن شغل، کم‌شدن درآمد، بی‌کاری، نداشتن تخصص، نداشتن آینده‌ی شغلی مربوط به رشته‌ی تحصیلی و موارد این‌چنینی زمینه‌ساز ترس فرد از فقر و ناداری می‌شوند.
 
علاوه بر این‌ها، دست و پنجه نرم‌کردن اعضای خانواده یا والدین با فقر و نداری و یا ناتوانی فرد در کم‌کردن فشار مالی و حل‌کردن مشکلات اقتصادی والدین نیز، یکی از دلایل اصلی ترس فرد به‌شمار می‌روند. روشن است که کسانی که از سطح رفاه اقتصادی خوبی برخوردار هستند یا مشکلات اقتصادی خاصی ندارند، این نوع ترس به‌سراغ آن‌ها نمی‌آید.
 
فقر و ناداری، یکی از دلایل اصلی کش‌مکش‌ها و مشاجر‌ه‌های خانوادگی هم به‌شمار می‌رود. این کش‌مکش‌ها، شیرازه خانواده را از هم پاشیده و ترس از جدایی در بین اعضای خانواده، یکی از مهم‌ترین عوامل به‌وجود آمدن ترس در افراد می‌شود؛ چه برای فرزندانی که نگران جدایی والدین خود هستند و چه برای والدینی که نگران جدایی و مشکلات اقتصادی و معیشتی فرزندان خود هستند. نکته اصلی در این‌گونه کش‌مکش‌ها این است که، در اکثر مواقع به جدایی ختم نمی‌شوند و فرد شاهد و ناظر روند طولانی‌مدت کش‌مکش‌ها در طول زندگی خود است. این روند طولانی‌مدت، در هر زمان و هر مکان ترس او را تشدید می‌کند و به نگرانی او می‌افزاید. یعنی ترسی که همیشه با فرد همراه است و نه تنها درد فقر و ناداری را درمان نمی‌کند، بلکه به بیشتر شدن مشکل‌ها و عدم موفقیت‌ها دامن می‌زند و فرد هر بار شکست‌های جدیدتری را تجربه می‌کند؛ چرا که ترس از شکست مالی و اقتصادی و عدم تمکن مالی، قدرت مانور فرد را در ایجاد شغل جدید یا گسترش آن کم می‌کند و موفقیت فرد کمتر می‌شود.
 
پیشنهاد: دوره مدیتیشن سلامتی جسم و ذهن به شما کمک می‌کند تا از این ترس‌ها و نگرانی ها رها شده و با آرامش بیشتری به سمت اهداف و رویاهای خودتان حرکت کنید. اطلاعات بیشتر:
مدیتیشن سلامتی جسم و ذهن

نظرات 
    برای ثبت نظر باید عضو باشید. اینجا ثبت نام کنید یا اگر عضو هستید وارد سامانه شوید.